Klątwa z Kızkalesi

Każdy kraj ma swoje mroczne legendy i klątwy, które raz rzucone są nie do odwrócenia nawet przez najbardziej wpływowych i majętnych ludzi. Tak jak my mamy swoją bajkę o wrzecionie, tak Turcja ma klątwę z Kızkalesi.

Legenda głosi, że na córkę sułtana mieszkającą na zamku w Korykos rzucono klątwę, przepowiadającą śmierć od ukąszenia węża. Ojciec, chcąc ochronić córkę, wybudował dla niej zamek na niewielkiej wyspie oddalonej od zamku o 200 metrów od lądu i przeniósł ją tam dostarczając jedzenie łodziami. Niestety klątwa okazała się silniejsza od potężnego sułtana, gdyż w jednym z koszyków ukrył się wąż, który ostatecznie śmiertelnie rani królewnę.

Ot, bajka, ale jest jakaś opowieść, która porusza wyobraźnię przyjezdnych. Problem w tym, że legenda jest taka sama jak ta o wieży Panny w Stambule, a do tego nie ma potwierdzenia w rzeczywistości, bo początkowo zamki połączone były groblą.

Prawdziwa historia zamków, może niezbyt spektakularna, ale jest jednak całkiem ciekawa. Oba pochodzą z przełomu XI/XII wieku i ich strategiczna lokalizacja, szczególnie względem Cypru, powodowała duże zainteresowanie najeźdźców – z jednego zamku można było łatwo zaatakować drugi. Wojny trwały więc nieprzerwanie do ostatecznego przejęcia zamku przez Turków Osmańskich.

Dodatkowo zamek na wodzie (zwany Kızkalesi lub Zamek Panny) oddziela obecnie od zamku na lądzie (zwanego Korykos) nie tylko woda, ale także jednak z najpiękniejszych plaż tureckiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Czyni to okolicę niezwykle atrakcyjną turystycznie. A jak wiadomo turyści to i hotele, apartamentowce, blokowiska i knajpy z pizzą. Niestety.

Ostatecznie uważam jednak, że poza sezonem w tą okolicę warto się wybrać. Sama przyjechałam tutaj poświęcając 6 godzin na dojazd z /do Adany, po pierwsze dlatego, że udokumentowane losy zamków są gratką dla miłośników historii. A po drugie dlatego, że  to jedno z najcieplejszych miejsc w Turcji, gdzie listopadowy spacer przy 23 stopniach ciepła jest olbrzymią przyjemnością. A według Was warto?

 

_IGP4259

_IGP4434

_IGP4312

_IGP4326

_IGP4376

_IGP4379

_IGP4429

_IGP4456