Tak, jedź do Adany!

Wszystkie źródła przekonują, żeby do Adany nie jechać, a ja powiem – przyjeżdżajcie, jest super!

W przewodnikach o Adanie możemy przeczytać, że:

  • Miasto jest fajne, bo ma lotnisko i można się z niego szybko wydostać (Pascal).
  • Prawdopodobnie nie masz w planach zostać tu dłużej, zobacz zatem chociaż największy meczet w Turcji (Berlitz).
  • Adana jest niezbyt atrakcyjnym przystankiem na naszej trasie, ale chyba koniecznym (Bezdroża).

Cóż za sterta bzdur! Oczywiście, że warto pojechać do Adany! Tak samo jak warto pojechać do Konyi czy Gaziantep. To są miasta prawdziwe, w których można poznać prawdziwą Turcję i co ważniejsza prawdziwych Turków, a nie stworzone na potrzeby przemysłu turystycznego oazy. A oto moje dalsze argumenty:

 

1. Największy meczet w Turcji

Byliście kiedyś w meczecie większym od Błękitnego Meczetu w Stambule? W meczecie, który jest tak ogromny, że trudno go ogarnąć wzrokiem a blask białego marmuru tak razi po oczach, że nie pozwala dostrzec czubków minaretów?

Zapraszam do Adany, znajduje się tutaj największy meczet na Bliskim Wschodzie postawiony poprzez zaangażowanie wiernych z całego regiony Çukurova, a dokończony wsparciem finansowym Sabancıego. Dojście do niego parkiem nad rzeką Seyhan jest atrakcją samą w sobie.

_IGP3931

_IGP3971

 

2. Tradycyjne stare miasto

Starówka w Adanie jest wyjątkowo urokliwa ze względu na dużą ilość zielonych skwerków i niezwykle gwarne uliczki targowe. Szczególnie przyjemne są okolice Ulu Cami (Wielkiego Meczetu) – wielkiego w związku z jego ważnością i historią a nie z rozmiarem. Herbata w parku przy meczecie smakuje chyba najlepiej w całym mieście.

_IGP3807

_IGP3795

_IGP3818

 

 

3. Prawdziwi ludzie, a nie zblazowani sprzedawcy szkiełek ze Stambułu

Przykro pisać, że miasto takie jak Stambuł ustępuje czegokolwiek innemu miejscu w Turcji. A jednak. W Adanie nie ma turystów i z tego względu mieszkańcy są wyjątkowo szczerzy. Nie wyobrażam sobie wizyty w innym tak dużym mieście w Turcji, gdzie dyrektor szkoły zaprasza mnie za obchody dnia nauczyciela kiedy zaglądamy z ciekawością przez bramę; gdzie popijam herbatę ze sprzedawcami na targu, chociaż nie ma żadnego słowa, którym moglibyśmy się porozumieć; albo gdzie dziewczyna widząc, że idziemy z zakupami proponuje podwiezienie nas autem do mieszkania. Bez powodu, spontanicznie.

_IGP4776

 

4. Turecki trójkąt kulinarny

Adana – Gaziantep – Hatay to trójkąt kulinarny Turcji i esencja kuchni tureckiej. Tu powstały słynne mieszanki smaków, tu kuchnia turecka nabrała swojego swoistego wyrazu, tu  jest najlepszy kebab. Tu wszystko smakuje najlepiej i do tej osobliwej triady kulinarnej przyjeżdżają miłośnicy dobrego jedzenia.

_IGP4217

 

5. Sztuczne jezioro Seyhan Barajı

Macie ochotę na kąpiel w przejrzystej wodzie, w której widać pływające pstrągi? Albo na podwodny spacer wokół zatopionych w jeziorze wiosek? A może wolicie zachód słońca wprost z okien akademika w Uniwersytetu Çukurova? Adana czeka ;)

_IGP4075

_IGP4158

 

6. Najlepsze miejsce na zimę

Adana to najcieplejsze miejsce w Turcji, słońce świeci tu przez ok 300 dni w roku, a temperatura w listopadzie to ponad 20 stopni. W ubiegłym roku raz padał śnieg, ale nie doleciał do ziemi, bo się rozpuścił. Spójrzcie za okno i podejmijcie jedyną słuszna decyzję ;)

_IGP3969

To jak, parzyć herbatę?