Trójstyk, który się nie styka

Trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji to świetny materiał na sukces marketingowy. Z przykrością stwierdzam, że zmarnowany.

Poprzednia wizyta w Beskidzie Żywieckim przypadała na sam środek zimy i koncentrowaliśmy się wtedy głównie na przeżyciu w chacie bez ogrzewania i wody, w wolnych chwilach zjeżdżając na sankach ze słowackiego zbocza Siwoniowskiego 20 metrów od chaty (szczegóły tutaj). Tym razem, będąc w październiku, mogliśmy poszaleć i trochę zapoznać się z okolicą.

Jedną z ciekawszych tras wypadowych ze szczytu Siwoniowski (Wikipedia podaje, że to szczyt niewybitny ;) jest droga wzdłuż granicy polsko-słowackiej do trójstyku. Trasa zupełnie nieprzygotowana, polega na przedzieraniu się przez górki i dołki porośnięte krzakami jeżynowymi i poszukiwaniu kolejnych słupków granicznych. Przy sprzyjającej pogodzie doznanie porównywalne z odkrywaniem nieznanych lądów, jednak w razie pluchy wolałabym nie dać się ponieść tamtejszym znienacka pojawiającym się strumyczkom i spróchniałym mostkom.

_IGP2444

_IGP2449

_IGP2648

Gdy trasa schodzi do wioski widoczny staje się wpływ dotacji z Unii Europejskiej na okoliczny krajobraz. Oprócz świetnie przygotowanej drogi, najpierw szutrowej a potem asfaltowej, oprócz wyodrębnionej ścieżki rowerowej jest też kilka tablic informacyjnych. Nasz apetyt rośnie i oczami wyobraźni widzimy jakiś świetnie zaaranżowany słupek graniczny, przy którym można wyciągnąć ręce i nogi i być jednocześnie w trzech różnych krajach. No co najmniej jak linia równikowa w Ekwadorze.

_IGP2427

_IGP2526

_IGP2530

Niestety, kiedy naszym oczom ukazują się 3 różne słupki i 3 różne wiaty dla turystów, przecieramy oczy ze zdziwienia. Jak można to było schrzanić? Takie wyjątkowe miejsce, taka kasa i kraje nie umiały się porozumieć w sprawie zaaranżowania wspólnej przestrzeni? Totalne zaprzeczenie idei jedności Unii Europejskiej. Wstyd i tyle.

_IGP2533

_IGP2538

_IGP2528

Zniesmaczeni obeszliśmy wszystkie trzy słupki dokoła, obejrzeliśmy trzy różne tablice informujące o 1/3 trójstyku i wróciliśmy na nasz dużo ciekawszy, choć niewybitny szczyt spożyć pamiątki ze szlaku ;)

_IGP2496