Pocztówka na niedzielę (9): Çalış Kuş Cenneti

Gdy zobaczyłam ten krajobraz – bajeczna nadmorska zatoka, wysokie trawy, budki do obserwacji ptaków, a w tle przepotężne góry, pomyślałam “To nie może być Turcja!” A jednak…

Dziś, na mroźny niedzielny poranek, kilka zdjęć z niewielkiego parku krajobrazowego na południowym wybrzeżu Turcji. Çalış Kuş Cenneti, czyli dosłownie “ptasi raj” znajduje się między zatłoczoną w sezonie miejscowością Fethyie a pasmem gór Taurus. Aż trudno uwierzyć, że kilka kilometrów dalej jest jedna z najpopularniejszych plaż Riwiery Tureckiej, a drogą wokół parku przejeżdżają w sezonie miliony turystów.

Tymczasem w sezonie zimowym można spotkać tu głównie ornitologów – to bardzo dobry moment na obserwację prawie wszystkich z 200 występujących tu gatunków ptaków oraz wędkarzy brodzących w woderach po mokradłach i przeczesujących trzciny. Obie grupy wyraźnie korzystają z zakazu ruchu motorowego w zatoce.

Powiem szczerze, że dla mnie miejsce jest jakby wycięte z innej bajki – Norwegia? Kanada? – raczej tak bym obstawiała oglądając zdjęcia. Podobne wrażenia przychodzą na myśl na miejscu – wyjeżdża się z turystycznego, gwarnego miasteczka i skręca tuż przed kolejnym hoteliskiem, a tu takie cudo! Jak Wam się podoba?

IMGP2840-2

IMGP2847-3

IMGP2886-2

IMGP2848-2

IMGP2878-2