Pocztówka na niedzielę (8): Błękitna Laguna w Ölüdeniz

Plaże w Ölüdeniz to turystyczna wizytówka Turcji, serce Riwiery Tureckiej, a zdjęcie laguny wykonanej ze spadochronu to obowiązek każdego przyzwoitego turysty. Czy warto tam pojechać z plecakiem?

Obecnie, za względu na swoje unikalne walory i pięknie położenie, laguna objęta jest ochroną i wstęp na nią jest ograniczany. Wydaje sie jednak, że nastąpiło to trochę za późno, bo po sławnych sosnach przeglądających się w turkusowej tafli wody pozostało niewiele – nie ma ich już na słynnym cyplu otoczonym dwukolorową taśmą wody, a jedynie można je obserwować po drugiej stronie zatoki. Przez 8 miesięcy w roku kamieniste plaże wokół laguny zastawione są gęsto leżakami, a w dwukolorowej wodzie wokół łatwiej znaleźć śmieci niż ryby.

z8

My jednak nad lagunę docieramy w szczęśliwe cztery miesiące, gdy przyroda wraca do równowagi. I wbrew wcześniejszym przestrogom z przewodnika, trafiamy i na puste plaże, i na ptaki,a nawet na życie lokalne w postaci nielicznych wędkarzy, spacerowiczów oraz pojedynczych osób powoli popijających çay przy stolikach ustrojonych w turkusowe obrusy.

z1

z2

z3

z4

z5

z7

Odpowiadając na pytanie czy warto zajrzeć do Ölüdeniz, odpowiadam, że każdemu według potrzeb. My pewnie nie przyjechalibyśmy tu specjalnie, ale byliśmy w pobliżu o dobrej porze i bardzo nam się podobało.