Pocztówka na niedzielę (7): świątynia Khoo Kongsi

Chińska świątynia klanowa znajdująca się w sercu wielokulturowego miasta Georgetown to popularny motyw pocztówkowy i symbol wyspy Penang w Malezji. Trzeba przyznać, że zasłużenie.

Khoo Kongsi to rodzinna świątynia buddyjska zbudowana na początku XX wieku, kiedy to klan Khoo był u szczytu bogactwa i zarządzał większą częścią dzielnicy. Do czasów obecnych przetrwały stare chińskie domy otaczające świątynię, także zbliżając się do niej czuć klimat sprzed lat. Po wyjściu z labiryntu uliczek oczom ukazuje się monumentalny budynek z bogato zdobionym dachem, pod którym wita przyjemny chłód.

Wnętrze jest doprawdy imponujące – bogate zdobienia na ścianach, słynne lampiony, belkowania i złocenia robią ogromne wrażenie nawet na laikach architektonicznych. Na ścianach wyrzeźbione scenki z życia zwierząt obrazują kontakt człowieka z przyrodą. Na postumentach śmiejący się i płaczący mnich sugerują dualizm losu. Wszystko to przemawia do mojej wyobraźni i spacerując powoli przenoszę się w bajkowy klimat jak ze starych filmów.

A Wam jak się podoba?

08 penang-31

08 penang-32

08 penang-36

IMGP3712

2010-11-18

IMGP3725