Pergamon – turecki czy niemiecki?

Będąc w styczniu w Turcji stanęliśmy przed wyborem czy zobaczyć ruiny miasta Efez czy Pergamon. Zdecydowaliśmy się wówczas na te pierwsze, bo ponoć pamiątek pergamońskich więcej jest w Berlinie niż w Turcji. Teraz w czasie pobytu w Niemczech postanowiłam to sprawdzić i zajrzeć do Muzeum Pergamońskiego.

IMGP6954

Muzeum Pergamońskie to jedno z największych muzeów w Niemczech, mieści się w Berlinie na słynnej Wyspie Muzeów. Umieszczone tam znaleziska pochodzące z Grecji i Azji Mniejszej, a także rekonstrukcje wykonane na ich podstawie stanowią najokazalszą taką kolekcję na świecie. Szczególnie cenne – gigantyczny ołtarz Zeusa i brama Isztar robią naprawdę duże wrażenie, trudno oderwać od nich wzrok i to nie tylko ze względu na znaczne rozmiary, ale także staranność wykonania i przeskalowania (w przypadku bramy i jej drogi procesyjnej). Obiekty te są efektem gigantycznego przedsięwzięcia jakim było odnalezienie i odkopanie ruin pod koniec XIX wieku, przewiezienie ich do Europy promami i żmudna rekonstrukcja zabytków. Spacerując po muzeum trudno jednak nie popaść w refleksję, że obiekty powinny znajdować się zupełnie gdzie indziej. Dlaczego?

Jako odpowiedź niech posłuży jeden z komentarzy usłyszanych w audio-przewodniku: “Pamiątki dziedzictwa światowego niszczejące na terenach prymitywnych Turków, zostały odnalezione przez niemiecką grupę archeologiczną i kamień po kamieniu przewiezione tam, gdzie mogą stanowić trwałą wartość dla naszej cywilizacji. Operacja ta trwała prawie 20 lat”.

Rozumiem, że, podobnie jak w przypadku Machu Picchu, lokalne społeczności mogą nie zdawać sobie sprawy z wartości pamiątek dziedzictwa światowego, ale według mnie rolą państw rozwiniętych powinno być uświadomienie im tej wartości i dofinansowanie rekonstrukcji, a nie horrendalnie drogie i barbarzyńskie (sic!) “ratowanie obiektów przed prymitywnymi Turkami”.

 

Fragment Ołtarza Zeusa

IMGP6927

IMGP6934

 

Brama Isztar i droga procesyjna

IMGP6968-2

IMGP6959

IMGP6979

IMGP7035

IMGP7021

 

Kodeks Hammurabiego

IMGP7032