Mierzeja Rewska

Miało być porównanie litewskiej Mierzei Kurońskiej z polską Mierzeją Wiślaną, ale dotarliśmy ostatecznie na Mierzeję Rewską. Wyjątkową, bo najkrótszą w Polsce, a do tego sezonową! Wydłuża się i tworzy małe wysepki, gdy obniża się poziom wody w zatokach, a w pozostałych okresach jest częściowo zalewana przenikającymi się wodami Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Trzeba przyznać, że widok jest imponujący, mimo iż mówimy o odcinku długości jednego kilometra!

IMGP9369

Dodatkową atrakcję Mierzei Rewskiej stanowi jej fauna – liczne skupiska ptaków zachęconych przemieszczającym się pożywieniem oraz meduzy. Za sprawą tych pierwszych końcowy fragment mierzei nazywany jest nawet Rewą Mew albo Mierzeją Rybitwią. Meduzy pojawiają się za to w okresie podniesionego poziomu wody i są przynoszone przez silniejsze fale Zatoki Gdańskiej i zabierane przez wody Zatoki Puckiej.

IMGP9280

IMGP9277

IMGP9386

IMGP9409

IMGP9259

Nie oszukujmy się, nie da się porównać Mierzei Kurońskiej bogatej w piękną zabudowę drewnianą i spektakularne wydmy z kilometrowym cyplem w Rewie. Ale nie zmienia to faktu, że cypel wrażenie robi i przyjadę tam znów zimą sprawdzić jak wygląda zamarznięty od strony słabo zasolonej Zatoki Puckiej. Tylko tym razem wezmę kalosze ;)