Impreza w grobowcu

W górnej części miasta Fethyie, na południu Turcji, znajduje się ciekawe historycznie miejsce, które dla przyjezdnych jest miejscem historycznych, a dla miejscowych zupełnie współczesnym.

Mowa o grobowcach licyjskich z VI-V w. p.n.e., które wykute zostały w litych skałach. Praca nad grobowcami była karkołomna ze względu na bardzo mocny materiał i dużą stromiznę. Wnętrza grobowców są wykute bardzo precyzyjnie, ściany są wyszlifowane na płasko a całość wygląda jak skalne mieszkania. Do tej pory naukowcy zastanawiają się jak owe grobowce powstały i jakimi narzędziami je wykonano. Szczególnie imponująco wygląda pod tym względem grobowiec skalny Amyntasa z imponującą fasadą z kolumnami w stylu jońskim.

Jedno co wiadomo o pochodzeniu grobowców to to, że zrobili je Kreteńczycy, których potomkowie uznawani są w Turcji za największych leniuchów. Turcy z Fethyie bronią się jednak udokumentowaną historycznie pracowitością, a jednocześnie popołudniami spotykają się w grobowcach, żeby podziwiać zachód słońca i powoli zamykać dzień ;)

IMGP2918

IMGP2966

IMGP2933

IMGP2920

IMGP2937

IMGP2928