Jest droga nad jeziorem Szkoderskim

Jest droga nad jeziorem Szkoderskiego, która na mapie wiedzie przy samej linii brzegowej jeziora od granicy czarnogórsko-albańskiej do wsi Rijeka Crnojevica. I ta droga jest piękna, bo jest dosłownie “nad” jeziorem.

Po nasyceniu wzroku widokiem turkusowego Adriatyku i klimatycznego miasteczka Bar, obniżamy temperaturę i wspinamy się na przełęcz graniczną Czarnogóry i Albanii. Droga wiedzie wąską, niezwykle dziurawą jezdnią, na której samochody mijają się wahadłowo. Po prawej stronie widzimy olbrzymią dolinę schodzącą do morza, po prawej góry Rumija.

IMGP7158

Kiedy z 38 stopni robi sie 25 przekraczamy przełęcz i naszym oczom ukazuje się niesamowity widok – wielki świetlisty ocean mieniący się wszystkimi odcieniami turkusu, błękitu i zieleni. Wszystko, co widzimy – niebo, tafla wody i szeroki pas nenufarów, zlewa się ze sobą i tworzy rajski widok. To największe jezioro na Bałkanach – Skadarsko Jezero, położone (podobnie jak Bajkał czy Morze Kaspijskie) w kryptodepresji – dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza, a tafla powyżej. Dodatkowo dramatyzmu nadaje położenie jeziora w dolinie gór kresowych.

Wody jeziora są domem dla 260 gatunków ptaków w tym pelikanów a wokół jeziora znajdują się liczne wioski rybackie. Do każdej z nich trzeba zjechać kilku kilometrową, bardzo stromą drogą bez balustrad. Wrażenia z trasy są tak duże, że uroki samej wioski nieco blakną ;)

Poniżej zdjęcia z różnych momentów dnia, żebyście poczuli jak bardzo ten wyjątkowy park narodowy jest wrażliwy na światło:

IMGP7195-2

IMGP7322

IMGP7217-2

IMGP7293

IMGP7314-2

IMGP7344-2

 

Do ciekawostek należy fakt, że brzegi jeziora Szkoderskiego to jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie można zobaczyć dziko żyjące żółwie:

IMGP7226