Wiedeń – pięknie, elegancko, interesująco

“Vienna – Wonderful, Interesting, Elegant” to nazwa katalogu ze zdjęciami mojej znajomej Chorwatki, która przebywa obecnie w Wiedniu. I w sumie te trzy przymiotniki doskonale oddają klimat miasta – Ci, którzy lubią piękno i elegancję, uznają miasto za interesujące. A reszta? Reszta szuka sobie miejsca ;)

IMGP9888

IMGP0035

Wiedeń to perfekcyjne miasto. Zabytki w idealnym stanie (porównaj Paryż), równo wystrzyżone trawniki, nawet konie ubrane w jednakowe (zaakceptowane przez władze miasta) stroje. Czysto i poważnie jak w muzeum. I wszędzie te nakazy i zakazy. Nawet jeśli w Wiedniu jest lokalny folklor, to też nieco usztywniony. A życie akademickie? Przypomina raczej przyjęcia w Wilanowie ;) Dla wschodniej duszy Wiedeń to męka.

IMGP9931

IMGP9914

Wiedeń ma jednak w sobie coś niezwykłego, za co zawsze będę miała do niego słabość – to miasto muzyczne. Muzykę słychać tu wszędzie: w kawiarni – Bach, w sklepach z pamiątkami – Mozart, w kościele – Vivaldi. Dla osób ceniących muzykę klasyczną to raj. Kolejnych przyjemności, których trudno sobie odmówić. Pierwszy wieczór w Folk Opera, kolejny w Karlskirche – okazji do kontaktu z muzyką na żywo też nie brakuje. Co ważne, większość z miejsc oferuje wejściówki, więc do sztuki wysokiej dostęp jest otwarty.

IMGP9958

IMGP9969

Tegoroczny pobyt w Wiedniu miał charakter bardzo towarzyski, jednak muzycznie po raz kolejny był wyjątkowy. Nie udało mi się jedynie zajrzeć do Haus der Muzik – niezwykłego muzeum, w którym można samemu produkować dźwięki, zostać dyrygentem Filharmoników Wiedeńskich albo poprowadzić samochód po nutach – im precyzyjniej tym milej dla ucha.

Untitled-24